Norveç FM Radyoya ilk Veda Eden Ülke Oldu

Geçtiğimiz haftanın gözardı edilen önemli teknolojik gelişmelerinden birisi hiç kuşkusuz Norveç’ in Analog FM Radyoyu bırakma kararı oldu. Bu bizim için neden önemli ? Geçtiğimiz yıl da Türkiye’ nin FM radyoyu bitireceği ve dijital radyoya geçiş yapacağı ile ilgili haberlerin gündemi meşgul etmiş olmasıydı. Norveç’ in almış olduğu bu karar, bizim için de geçiş aşamaları ve yaşanan sıkıntıların analiz edilmesi bakımından önem taşıyor.

Geçtiğimiz hafta Norveç’ te alınan karar göre FM radyo şebekesini kapatıp DAB (Dijital ses yayını) geçiş yapmaya başlayacak. Bu karar sadece Türkiye değil, birçok ülke tarafından da merakla takip ediliyor. Çünkü bu karar neticesinde yıllardır evlerde kullanılan FM radyolu ses sistemlerinden tutun, trafikte gecen milyonlarca aracı yakından ilgilendiriyor. Sadece Norveç’ te 2 milyondan fazla araç kullanıldığını düşünürsek, kademesiz direk geçişin sıkıntıları çok olacağa benziyor. Acil durum anonslarının radyolardan yapıldığı ülkede bu durumun nasıl bir sonuç doğuracağı da merak konusu.

Norveç’ te yayın yapan Dagbladet gazetesinin yaptığı kamuoyu yoklaması sonuçlarına göre; Norveç halkının % 66′ lık kısmı bu değişime karşı çıkarken, % 17 lik kesim değişimden yana olduğunu belirtti. Sadece araçlardaki mevcut FM Tuner sisteminin yerine yeni DAB tuner adaptasyonu için kullanılacak dönüştürücünün 175$ civarı gibi yüksek bir bedel olacağı belirtilmekte. Bu sonuca göre de anket sonucunun % 66 çıkması da gayet normal görülmekte.

DAB tuner’ in FM radyoya göre daha yüksek kalitede ve kesintisiz ses yayını yapabilmesinin yanında, sekiz kata kadar daha fazla radyo istasyonunun yayınına olanak sağlayacak.

Ülkemizde de FM radyo yayınlarından Dijital Radyo Yayıncılığına geçileceği haberlerinin çıktığı 2015 yılından beri tüketicilerin büyük çoğunluğu yeni teknolojiye geçişin aşamaları ve sıkıntılarının neler olacağını düşünüyordu. Norveç’ in radyo imtihanı ülkemiz için de yol haritası anlamında iyi bir örnek olacak. Britanya’ da % 50 oranında DAB yayını olduğu biliniyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.